Megalakult az Óbudai Egyetem első StartUp-ja

Együttműködési és technológia transzfer megállapodást írt alá az Óbudai Egyetem és a 2021. évi Proof of Concept (PoC) ötletpályázat egyik nyertese, a FilaMass csapat. Az egyetem ezzel szintet lépett a hallgatói innovációk megvalósításának terén, ami országos szinten is kimagasló. Az aláírásnál az Dr. Haidegger Tamás, az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ (EKIK) főigazgatója, valamint Árendás Csaba szenior innovációs menedzser képviselte intézményünket.

Az Óbudai Egyetem bizalmat szavazott a FilaMass csapatnak, de az igazi munka csak most kezdődik, mert most már bizonyítaniuk kell a piacon is. Mi mindent megteszünk a siker érdekében. Reményeink szerint öt éven belül jelentős eredményeket érünk el közös vállalkozásunkkal – fogalmazott Dr. Haidegger Tamás, az EKIK főigazgatója. Árendás Csaba szenior innovációs menedzser a csapatmunka fontosságát és a termékek eladhatóságát hangsúlyozta, kiemelve az egyetem, mint védőháló szerepét a kezdeti nehézségek leküzdésében.

Dobóczi Zsolt és Szűcs László nagy felelősségnek tartja az egyetemmel való közös vállalkozás indítását. – Egy újabb kaland veszi kezdetét. Eddig a saját utunkon jártunk, de azzal, hogy együttműködést kötöttünk, nagy lépést tettünk előre. Most már jelentős szellemi támogatást is kapunk, amire nagy szükségünk lesz – mondta László.

A csapat célja, hogy hazai és nemzetközi szinten is sikertörténet írhassanak, az additív gyártástechnológiában szeretnének maradandót alkotni. – Nemcsak a bevételre koncentrálunk. Szeretnénk valami olyant létrehozni, ami előremutató, és az ipar 4.1 elvei alapján segíti a környezetbarát gyártást – fogalmazott Zsolt.

– Egy piaci rést fedeztünk fel, a 3D nyomtatás világában mi szeretnénk lenni az elsők, akik nemcsak nyomtatnak, hanem teljes körűen diagnosztizálják is a nyomtatási folyamatokat. Vannak kezdetleges megoldások, tervek, de még senki nem tudott felmutatni olyan komplex hardveres és szoftveres megoldást, mint a miénk – összegezte a terveket László. Az ötletgazdák innovációjára az egyetem korábban szabadalmi kérvényt nyújtott be a nemzeti hivatalhoz.
A két fiatal fejlesztőnek arra a kérdésre is határozott válasza van, hogy kiket tekintenek versenytársnak. – Egyelőre csak a 3D nyomtatókat gyártó cégekkel számolunk. Velük is szeretnénk partneri kapcsolatokat kialakítani. Az a tervünk, hogy beépítsük a mi diagnosztizáló perifériánkat az ő termékeikbe – mondta Zsolt. – Primer konkurenciánk nincs, több gyártó próbálkozik, hogy tudja a nyomtatás folyamatát felügyelni, de egyik sem ad olyan teljes mértékű lefedettséget, mint ahogy mi szeretnénk – tette hozzá László.

A Dobóczi Zsolt és Szűcs László által megalkotott „FilaMass” egy periféria a 3D nyomtatók mellé, amellyel a nyomtatás folyamata és eredménye diagnosztizálható. Ipari szereplőknek és otthoni felhasználóknak is terveztek eszközt, amely amennyiben a nyomtatásban hibát észlel, beavatkozik, tehát a nyomtatást szünetelteti, és jelzést küld a felhasználónak, aki eldöntheti, hogy mi a teendő. Élő adatként kiolvasható az alapanyagfogyás, ezzel együtt kiépíthető vele egy készletgazdálkodási rendszer. A termékkel a selejt nyomtatások számának drasztikus visszaszorítását szeretnék elérni, és ezáltal a műanyag hulladékot, a felhasználók ökológiai lábnyomát csökkenteni. A csapatot Bacsa László, a Demola Közép és Kelet-európai igazgatója is mentorálta az Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma NKFIH pályázat (2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00017) keretében.

A Filamass csapatra egyre többen figyelnek fel, nemrég beválasztották Start it @K&H Inkubációs Programba is, ahol többek közt irodai infrastruktúrát, folyamatos szakmai mentorálást és képzést kapnak, továbbá hozzáférést egy széles kapcsolati hálózathoz.