Demola innovációs program

A DEMOLA egy Finnországból indult kezdeményezés, 2008 óta már egy globális innovációs platformmá nőtte ki magát, erősítve az egyetemi – ipari együttműködést. Itthon az Óbudai Egyetemen indult el a program 2025 tavaszán 9 projekttel olyan téma területekkel, mint pl. a fenntarthatóság, üzletfejlesztés, társadalmi és munkahelyi változások, technológiák újszerű hasznosítása. A kezdeti sikereken felbuzdulva, minden szemeszterben indítjuk a programot, melyről az Innovációs Iroda honlapján lehet tájékozódni. 

A jövő kihívásaira fogalmazunk meg projekteket nemzetközi céges partnereinkkel.

A projektekre vegyes tanulmányi hátterű hallgatókat toborzunk. A diákok általuk vezetett csapatokban 8-10 hét alatt dolgoznak ki lehetséges megoldásokat hétről hétre fejlesztve azt, a munka eredménye mindig őket illeti. A folyamatban egy facilitátor és a céges partnereink ipari ismerete van segítségükre. 

Hogy néz ez ki a gyakorlatban?

A program 3 ún. milestone eventből áll, amik között a csapatok saját beosztásuk szerint dolgoznak, többek között keddenként “community working hours” keretében opcionálisan várjuk őket az Innovációs Irodában. 

A 2025-ös tavaszi etap egyszerre indult Budapesten, a csehországi Prágában és Ostravában. Az Óbudai Egyetemen március elején a két délutános, első milestone eseményt: a Kick-off eventet, finn kollegánk, Ville Kairamo, a Demola Global alapítója és vezetője tartotta, lendületet adva a csapatoknak az induláshoz. Itt az egyetem Innovációs Rektorhelyettesével, Dr. Galambos Péterrel és az Initium Venture Labs Zrt igazgatójával, Dr. Haidegger Tamással együtt, csoportos beszélgetésekben inspiráltuk egymást a résztvevőkkel a jövőorientált gondolkodás irányába és az innováció, mint folyamat jelentőségéről.  

A csapatok megismerték egymást, projektjeik témakörét és design thinking módszertani elemekkel körvonalazták a kezdeti probléma felvetést, az elképzelt célcsoportot és az erre kialakított kezdetleges koncepciót. A program során hetente fejlesztik tovább kutatásaik és a koncepció validáció eredményeikre, illetve szakmai visszajelzésekre – oktatóktól, szakértőktől, nemzetközi kollégáktól – építve. 

A program helyi facilitátorai – az innovációs iroda munkatársai – is heti rendszerességgel konzultálnak a finn és cseh kollegákkal szervezési és tartalmi kérdésekről is, keresve az összefonódási lehetőségeket a nemzetközi rendszerben. Pl. több ígéretes csapat számára szerveztünk találkozót nemzetközi szakértővel az adott projektre, terveink között szerepel a kiemelkedő csapatok összehozása más, hasonló területen dolgozó nemzetközi csapattal és vállalattal. 

A program közepén, a második milestone esemény a Mid-event, ahol Janne Eskola, a Demola Global alelnöke érkezik hozzánk, hogy két délután alatt, a fejlesztett koncepciókból igazi, a külvilág számára is el(ő)adható demo-k, prototípusok készüljenek. Az esemény egy pitch fair-rel zárul, ahova az ÓE Innovációs Platform szereplőink kívül egyetemi és céges partnereinket is várjuk. 

A harmadik milestone esemény a Final event, amire május végén kerül sor, amikor visszatekintünk a bejárt útra és tanulságokra és a hogyan továbbról gondolkozunk. 

Miért érdemes?

A diákok számára ez egy remek lehetőség valós, piaci projektmunkában való részvételre, önmegvalósításra, szakmai tapasztalatszerzésre, csapatmunkára, vállalkozói ambíciókra és céges partnerekkel való megismerkedésre is. Az önéletrajzukban is igen jól mutat. 

A 2 hónapos program valós innovációs munkát ad, service design, jövőtervezés és prototípus építés módszertani elemekkel. A kreativitás, kíváncsiság mellett és az elmélkedés helyett a “let’s do it” attitűdök is fejlődnek a program során a Demola kollégái segítségével, akik kísérik a folyamatot. A program nyelve angol, bármilyen egyetemi hallgató jelentkezhet a kellő motivációval.  

Az egyetemi karoknak, oktatóknak remek lehetőség ipari kapcsolataik bővítésére, szakmai inspirációra, illetve bizonyos kurzusaikhoz passzoló projekt munkák kiszervezésére

Partnereink a fiatal tehetségekkel való közvetlen kapcsolatot, a jövő generáció gondolkodásához közelebb kerülést hosszútávú döntésekre nézve és az egyetemi ökoszisztémához való közelebb kerülést szokták, mint fő értékek kiemelni.