Óbudai Egyetem: újabb Európai Uniós pályázatot nyert!

Az EKIK és a Neumann János Informatikai Kar (NIK), mint szakmai megvalósító, sikeresen pályázott egy európai  konzorciummal, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) „Felsőoktatási Intézeti Kezdeményezések” elnevezésű programjára az EcoAction elnevezésű projekttel.

„Nagyon örülök neki, sokat dolgoztunk a siker érdekében, és végül egy olyan szakmai programot állítottunk össze, amelyik támogatja a más sikeresen elindított Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma fejlesztését, a vállalati kapcsolatépítést, és az Óbudai Egyetem tudományos és innovációs parkjaira vonatkozó előkészítő és megvalósító munkálatokat egyaránt. Stratégiai partnerünk, a szombathelyi Pannon Gazdasági Hálózat (PBN) a konzorcium összeállításában és a pályázat előkészítésében biztosított rendkívüli szakmai támogatást. Az Óbudai Egyetem a vállalkozóvá válás oktatásán túl elvállalta a projekt eredményeinek kommunikációját is, ami intézményünk nemzetközi láthatóságát is erősíti. Ez az első EIT HEI pályázat, amit elnyertünk, hatalmas siker, külön köszönet Gedeon Tímeának, az EKIK Innovációs Irodavezetőjének, aki a projektmenedzsere az egész pályázatnak, és oroszlánrészt vállalt az előkészítésben is.” – méltatta Dr. Eigner György, a NIK dékánja a kimagasló eredményt.

„Ez a pályázat is illeszkedik azokhoz a folyamatokhoz, amelyek elindultak az NKFIH által támogatott EIÖ – ÖKO1 pályázatban, és folytatódtak az ÖKO2 Innovációs Ökoszisztéma projektjeinkben, így nagyon örülünk, hogy partnereinkkel, a főpályázó finn SeAMK – Seinäjoki University of Applied Sciences egyetemmel és a magyar Pannon Gazdasági Hálózattal (PBN) együttműködésben sikerült nyernünk. Közösen dolgozhatunk a vállalkozói egyetemmé válás és az innovációs ökoszisztéma eredményeinek kiteljesítése érdekében. Az első célkitűzés, hogy a partner egyetemeken meglévő innovációs ökoszisztémák módszertanát kölcsönösen megosszuk a konzorciumon belül.” – fogalmazott Gedeon Tímea.

A több mint 270 szervezetből álló hálózathoz csatlakozva a kiválasztott partnerek részt vesznek az EIT felsőoktatási intézményi kezdeményezésében, amelynek célja, hogy az oktatási intézményeket szakértelemmel, finanszírozással és az EIT innovációs ökoszisztémájához való hozzáféréssel támogassa. A program eddig mintegy 50 projektnek nyújtott finanszírozást. Az EIT felsőoktatási intézményi kezdeményezésének (HEI) célja, hogy fellendítse az európai innovációt a felsőoktatásban, támogassa a fenntarthatóbb, digitális és versenyképesebb Európa felé történő kettős átmenetet.

A projekt megvalósítási időszaka: 2022. július – 2024. június

Az EIT

Az EIT erősíti Európa innovációs képességét azáltal, hogy megoldásokat kínál a sürgető globális kihívásokra, és segíti a vállalkozói tehetségeket a fenntartható növekedés és a szakképzett munkaerő megteremtése érdekében ipart és szakképzett munkaerőt Európában. Az EIT szerves része a Horizont Európa, az EU Kutatási és Innovációs keretprogramjainak. Az intézet támogatja a dinamikus pán-Európai partnerségeket, az EIT tudás- és innovációs közösségeket, a vezető vállalatok, kutatólaboratóriumok és egyetemek között.

Megkezdődött a jubileumi IEEE ICCC konferencia

Izland fővárosa, Reykjavík ad otthont az IEEE nemzetközi mérnökszervezet 10. ICCC (International Conference on Computational Cybernetics and Cyber-Medical Systems) jubileumi konferenciájának, amelynek nemcsak résztvevője, hanem az Izlandi Egyetemmel karöltve társszervezője is az Óbudai Egyetem az IEEE Hungary Section-el és a Magyar Fuzzy Társasággal közösen. A konferencia tematikája a kibernetika és kibermedicina mellett kiterjed ezen diszciplínák társadalmi és gazdasági vonatkozásaira is.

A konferencia első napján világhírű kutatók plenáris előadásaival indul a szakmai program. Prof. Bokor József (ELKH SZTAKI, Magyarország), Prof. Mo Jamshidi (The University of Texas at San Antonio, USA) és Prof. Oussama Khatib (Stanford University,  USA) előadásai az irányításelmélet, a kiberfizikai rendszerek és a robotika izgalmas, új eredményeibe adnak betekintést.

Az Óbudai Egyetemet népes szakmai delegáció képviseli a július 6-9 között zajló konferencián. Kollégáink számos érdekes előadást tartanak, amelyekről a későbbiekben beszámolunk.

Az IEEE Hungary Section vezetője Prof. Dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora. Az egyesület célja összefogni a hazai műszaki és interdiszciplináris tudományos közösséget folyamatosan táplálva az aktív nemzetközi együttműködéseket.

Részletek: http://conf.uni-obuda.hu/iccc2022/

Óbudai Egyetem startup csapatai a legjobbak között!



Befektetők előtt mutatkozik be a Hungarian Startup University (HSUP) program második évének 20 legígéretesebb projektje. A szakértői testületnek nem volt könnyű dolga, amikor közel 200, jobbnál jobb projekt közül kellett kiválasztania a kiemelkedően innovatív, piacképes kezdeményezéseket.

A Kápolásnyéken tartott „Demo Day”-en az Óbudai Egyetem három startup csapatának – FilaMass, MotivApp és Agilis Prés – is szurkolhatunk július 13-án. A 3 perces pitchek után a zsűri szakmai felajánlásokkal is díjazhatja a projekteket. Az értékelésénél többek között fontos szempont lesz az adott projekt újdonságtartalma, a piaci potenciálja, illetve, hogy mennyire hatékonyan reagál egy adott problémára, a csapatkohézió, a megvalósításra való érettség. A 3D-nyomtatási technológiákat tovább fejlesztő FilaMass csapatnak az Óbudai Egyetem is bizalmat szavazott, a közelmúltban együttműködési és technológia transzfer megállapodást írtak alá. Az egyetem ezzel országos összehasonlításban is minőségi szintet lépett a hallgatói innovációk megvalósításának támogatásában.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) kezdeményezésére, az akkor még Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szakmai támogatásával két évvel ezelőtt, 2020-ban indította el HSUP programját. Magyarország első felsőoktatási startup képzéséhez 21 egyetem – köztük az Óbudai Egyetem is – csatlakozott. A 2021/2022 tanév első HSUP félévét már 27 egyetem 4000 hallgatója kezdte el. A második félévben összesen 189 piacilag validált, inkubációra alkalmas projektet választottak ki, ebből 6 csapat projektfelelőse az Óbudai Egyetem hallgatója. A gyakorlatorientált startup képzés hallgatóinak munkáját mentorok segítik és felügyelik. Az Óbudai Egyetemen az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ Innovációs Irodája koordinálja a programot, a pitchre való sikeres felkészülés érdekében még kommunikációs tréninget is szervezett a HSUP hallgatóknak.

A Demo Day zárásaként a startup csapatok az NKFIH meghívására az EFOTT (Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozója) fesztivál első napjának vendégei. A minden évben több ezreket vonzó rendezvényen az NKFIH egyedi installációval és izgalmas programokkal jelenik meg.

Gratulálunk az Óbudai Egyetem csapatainak, sok sikert kívánunk a pitchez, és az eredményről is beszámolunk!